E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

begréissen begrüssen (D)saluer (F)
Stammformen begréissenbegréisstbegréisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbegréissen
dubegréiss
hien/si,hatt/etbegréisst
mirbegréissen
dirbegréisst
sibegréissen
Passé composé
echhubegréisst
duhuesbegréisst
hien/si,hatt/ethuetbegréisst
mirhubegréisst
dirhuttbegréisst
sihubegréisst
Plus-que-parfait
echhatbegréisst
duhasbegréisst
hien/si,hatt/ethatbegréisst
mirhatebegréisst
dirhatbegréisst
sihatebegréisst
Futur I
echwäert begréissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begréisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegréissen
dugéifsbegréissen
hien/si,hatt/etgéifbegréissen
mirgéifebegréissen
dirgéiftbegréissen
sigéifebegréissen
Conditionnel Passé composé
echhättbegréisst
duhässbegréisst
hien/si,hatt/ethättbegréisst
mirhättebegréisst
dirhättbegréisst
sihättebegréisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegréiss!
Plurielbegréisst!
begréisst
begréissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gréissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles