E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

begréiss-en begrüssen (D)saluer (F)
Stammformen begréiss-enbegréiss-tbegréiss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbegréiss-en
dubegréis-s
hien/si,hatt/etbegréiss-t
mirbegréiss-en
dirbegréiss-t
sibegréiss-en
Passé composé
echhubegréiss-t
duhuesbegréiss-t
hien/si,hatt/ethuetbegréiss-t
mirhubegréiss-t
dirhuttbegréiss-t
sihubegréiss-t
Plus-que-parfait
echhatbegréiss-t
duhasbegréiss-t
hien/si,hatt/ethatbegréiss-t
mirhatebegréiss-t
dirhatbegréiss-t
sihatebegréiss-t
Futur I
echwäert begréiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert begréiss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbegréiss-en
dugéifsbegréiss-en
hien/si,hatt/etgéifbegréiss-en
mirgéifebegréiss-en
dirgéiftbegréiss-en
sigéifebegréiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättbegréiss-t
duhässbegréiss-t
hien/si,hatt/ethättbegréiss-t
mirhättebegréiss-t
dirhättbegréiss-t
sihättebegréiss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbegréiss!
Plurielbegréiss-t!
begréiss-t
begréiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
gréiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles