E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gréissen grüßen (D)saluer (F)
Stammformen gréissengréisstgegréisst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgréissen
dugréiss
hien/si,hatt/etgréisst
mirgréissen
dirgréisst
sigréissen
Passé composé
echhugegréisst
duhuesgegréisst
hien/si,hatt/ethuetgegréisst
mirhugegréisst
dirhuttgegréisst
sihugegréisst
Plus-que-parfait
echhatgegréisst
duhasgegréisst
hien/si,hatt/ethatgegréisst
mirhategegréisst
dirhatgegréisst
sihategegréisst
Futur I
echwäert gréissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegréisst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgréissen
dugéifsgréissen
hien/si,hatt/etgéifgréissen
mirgéifegréissen
dirgéiftgréissen
sigéifegréissen
Conditionnel Passé composé
echhättgegréisst
duhässgegréisst
hien/si,hatt/ethättgegréisst
mirhättegegréisst
dirhättgegréisst
sihättegegréisst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergréiss!
Plurielgréisst!
gegréisst
gréissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begréissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles