E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gréiss-en grüßen (D)saluer (F)
Stammformen gréiss-engréiss-tge-gréiss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgréiss-en
dugréis-s
hien/si,hatt/etgréiss-t
mirgréiss-en
dirgréiss-t
sigréiss-en
Passé composé
echhuge-gréiss-t
duhuesge-gréiss-t
hien/si,hatt/ethuetge-gréiss-t
mirhuge-gréiss-t
dirhuttge-gréiss-t
sihuge-gréiss-t
Plus-que-parfait
echhatge-gréiss-t
duhasge-gréiss-t
hien/si,hatt/ethatge-gréiss-t
mirhatege-gréiss-t
dirhatge-gréiss-t
sihatege-gréiss-t
Futur I
echwäert gréiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gréiss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgréiss-en
dugéifsgréiss-en
hien/si,hatt/etgéifgréiss-en
mirgéifegréiss-en
dirgéiftgréiss-en
sigéifegréiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-gréiss-t
duhässge-gréiss-t
hien/si,hatt/ethättge-gréiss-t
mirhättege-gréiss-t
dirhättge-gréiss-t
sihättege-gréiss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergréiss!
Plurielgréiss-t!
ge-gréiss-t
gréiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begréiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles