E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ergrŽnnen ergrŁnden (D) – approfondir, rechercher (F)
Stammformen ergrŽnnenergrŽnntergrŽnnt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echergrŽnnen
duergrŽnns
hien/si,hatt/etergrŽnnt
mirergrŽnnen
dirergrŽnnt
siergrŽnnen
Passť composť
echhunnergrŽnnt
duhuesergrŽnnt
hien/si,hatt/ethuetergrŽnnt
mirhunnergrŽnnt
dirhuttergrŽnnt
sihunnergrŽnnt
Plus-que-parfait
echhatergrŽnnt
duhasergrŽnnt
hien/si,hatt/ethatergrŽnnt
mirhatenergrŽnnt
dirhatergrŽnnt
sihatenergrŽnnt
Futur I
echwäert ergrŽnnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergrŽnnt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifergrŽnnen
dugéifsergrŽnnen
hien/si,hatt/etgéifergrŽnnen
mirgéifenergrŽnnen
dirgéiftergrŽnnen
sigéifenergrŽnnen
Conditionnel Passť composť
echhšttergrŽnnt
duhšssergrŽnnt
hien/si,hatt/ethšttergrŽnnt
mirhšttenergrŽnnt
dirhšttergrŽnnt
sihšttenergrŽnnt
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierergrŽnn!
PlurielergrŽnnt!
ergrŽnnt
ergrŽnnen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begrŽnnengrŽnnen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles