E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ergrėnn-en ergründen (D)approfondir, rechercher (F)
Stammformen ergrėnn-energrėnn-tergrėnn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echergrėnn-en
duergrėnn-s
hien/si,hatt/etergrėnn-t
mirergrėnn-en
dirergrėnn-t
siergrėnn-en
Passé composé
echhunnergrėnn-t
duhuesergrėnn-t
hien/si,hatt/ethuetergrėnn-t
mirhunnergrėnn-t
dirhuttergrėnn-t
sihunnergrėnn-t
Plus-que-parfait
echhatergrėnn-t
duhasergrėnn-t
hien/si,hatt/ethatergrėnn-t
mirhatenergrėnn-t
dirhatergrėnn-t
sihatenergrėnn-t
Futur I
echwäert ergrėnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ergrėnn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifergrėnn-en
dugéifsergrėnn-en
hien/si,hatt/etgéifergrėnn-en
mirgéifenergrėnn-en
dirgéiftergrėnn-en
sigéifenergrėnn-en
Conditionnel Passé composé
echhättergrėnn-t
duhässergrėnn-t
hien/si,hatt/ethättergrėnn-t
mirhättenergrėnn-t
dirhättergrėnn-t
sihättenergrėnn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierergrėnn!
Plurielergrėnn-t!
ergrėnn-t
ergrėnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begrėnn-engrėnn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles