E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grėnn-en gründen (D)fonder (F)
Stammformen grėnn-engrėnn-tge-grėnn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgrėnn-en
dugrėnn-s
hien/si,hatt/etgrėnn-t
mirgrėnn-en
dirgrėnn-t
sigrėnn-en
Passé composé
echhuge-grėnn-t
duhuesge-grėnn-t
hien/si,hatt/ethuetge-grėnn-t
mirhuge-grėnn-t
dirhuttge-grėnn-t
sihuge-grėnn-t
Plus-que-parfait
echhatge-grėnn-t
duhasge-grėnn-t
hien/si,hatt/ethatge-grėnn-t
mirhatege-grėnn-t
dirhatge-grėnn-t
sihatege-grėnn-t
Futur I
echwäert grėnn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-grėnn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrėnn-en
dugéifsgrėnn-en
hien/si,hatt/etgéifgrėnn-en
mirgéifegrėnn-en
dirgéiftgrėnn-en
sigéifegrėnn-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-grėnn-t
duhässge-grėnn-t
hien/si,hatt/ethättge-grėnn-t
mirhättege-grėnn-t
dirhättge-grėnn-t
sihättege-grėnn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrėnn!
Plurielgrėnn-t!
ge-grėnn-t
grėnn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
begrėnn-energrėnn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles