E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

griméieren
Stammformen griméierengriméiertgriméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgriméieren
dugriméiers
hien/si,hatt/etgriméiert
mirgriméieren
dirgriméiert
sigriméieren
Passé composé
echhugriméiert
duhuesgriméiert
hien/si,hatt/ethuetgriméiert
mirhugriméiert
dirhuttgriméiert
sihugriméiert
Plus-que-parfait
echhatgriméiert
duhasgriméiert
hien/si,hatt/ethatgriméiert
mirhategriméiert
dirhatgriméiert
sihategriméiert
Futur I
echwäert griméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert griméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgriméieren
dugéifsgriméieren
hien/si,hatt/etgéifgriméieren
mirgéifegriméieren
dirgéiftgriméieren
sigéifegriméieren
Conditionnel Passé composé
echhättgriméiert
duhässgriméiert
hien/si,hatt/ethättgriméiert
mirhättegriméiert
dirhättgriméiert
sihättegriméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergriméier!
Plurielgriméiert!
griméiert
griméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles