E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accapar-éier-en vereinnahmen (D)accaparer (F)to collect/ receive (E)
Stammformen accapar-éier-enaccapar-éier-taccapar-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccapar-éier-en
duaccapar-éier-s
hien/si,hatt/etaccapar-éier-t
miraccapar-éier-en
diraccapar-éier-t
siaccapar-éier-en
Passé composé
echhunnaccapar-éier-t
duhuesaccapar-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccapar-éier-t
mirhunnaccapar-éier-t
dirhuttaccapar-éier-t
sihunnaccapar-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccapar-éier-t
duhasaccapar-éier-t
hien/si,hatt/ethataccapar-éier-t
mirhatenaccapar-éier-t
dirhataccapar-éier-t
sihatenaccapar-éier-t
Futur I
echwäert accapar-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accapar-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccapar-éier-en
dugéifsaccapar-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccapar-éier-en
mirgéifenaccapar-éier-en
dirgéiftaccapar-éier-en
sigéifenaccapar-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccapar-éier-t
duhässaccapar-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccapar-éier-t
mirhättenaccapar-éier-t
dirhättaccapar-éier-t
sihättenaccapar-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccapar-éier!
Plurielaccapar-éier-t!
accapar-éier-t
accapar-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles