E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

abalsam-éier-en einbalsamieren (D)embaumer (F)to embalm (E)
Stammformen abalsam-éier-enbalsam-éier-t anabalsam-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbalsam-éier-en an
dubalsam-éier-s an
hien/si,hatt/etbalsam-éier-t an
mirbalsam-éier-en an
dirbalsam-éier-t an
sibalsam-éier-en an
Passé composé
echhunnabalsam-éier-t
duhuesabalsam-éier-t
hien/si,hatt/ethuetabalsam-éier-t
mirhunnabalsam-éier-t
dirhuttabalsam-éier-t
sihunnabalsam-éier-t
Plus-que-parfait
echhatabalsam-éier-t
duhasabalsam-éier-t
hien/si,hatt/ethatabalsam-éier-t
mirhatenabalsam-éier-t
dirhatabalsam-éier-t
sihatenabalsam-éier-t
Futur I
echwäert abalsam-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert abalsam-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabalsam-éier-en
dugéifsabalsam-éier-en
hien/si,hatt/etgéifabalsam-éier-en
mirgéifenabalsam-éier-en
dirgéiftabalsam-éier-en
sigéifenabalsam-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättabalsam-éier-t
duhässabalsam-éier-t
hien/si,hatt/ethättabalsam-éier-t
mirhättenabalsam-éier-t
dirhättabalsam-éier-t
sihättenabalsam-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbalsam-éier an!
Plurielbasam-éier-t an an!
abalsam-éier-t
abalsam-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles