E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grinsen grinsen (D)sourire (F)
Stammformen grinsengrinstgegrinst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrinsen
dugrins
hien/si,hatt/etgrinst
mirgrinsen
dirgrinst
sigrinsen
Pass compos
echhugegrinst
duhuesgegrinst
hien/si,hatt/ethuetgegrinst
mirhugegrinst
dirhuttgegrinst
sihugegrinst
Plus-que-parfait
echhatgegrinst
duhasgegrinst
hien/si,hatt/ethatgegrinst
mirhategegrinst
dirhatgegrinst
sihategegrinst
Futur I
echwäert grinsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrinst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrinsen
dugéifsgrinsen
hien/si,hatt/etgéifgrinsen
mirgéifegrinsen
dirgéiftgrinsen
sigéifegrinsen
Conditionnel Pass compos
echhttgegrinst
duhssgegrinst
hien/si,hatt/ethttgegrinst
mirhättegegrinst
dirhttgegrinst
sihättegegrinst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrins!
Plurielgrinst!
gegrinst
grinsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles