E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grins-en grinsen (D)sourire (F)
Stammformen grins-engrins-tge-grins-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrins-en
dugrin-s
hien/si,hatt/etgrins-t
mirgrins-en
dirgrins-t
sigrins-en
Pass compos
echhuge-grins-t
duhuesge-grins-t
hien/si,hatt/ethuetge-grins-t
mirhuge-grins-t
dirhuttge-grins-t
sihuge-grins-t
Plus-que-parfait
echhatge-grins-t
duhasge-grins-t
hien/si,hatt/ethatge-grins-t
mirhatege-grins-t
dirhatge-grins-t
sihatege-grins-t
Futur I
echwäert grins-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-grins-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrins-en
dugéifsgrins-en
hien/si,hatt/etgéifgrins-en
mirgéifegrins-en
dirgéiftgrins-en
sigéifegrins-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-grins-t
duhssge-grins-t
hien/si,hatt/ethttge-grins-t
mirhättege-grins-t
dirhttge-grins-t
sihättege-grins-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrins!
Plurielgrins-t!
ge-grins-t
grins-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles