E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gron-en
Stammformen gron-engroon-tge-groon-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgron-en
dugroon-s
hien/si,hatt/etgroon-t
mirgron-en
dirgroon-t
sigron-en
Pass compos
echhuge-groon-t
duhuesge-groon-t
hien/si,hatt/ethuetge-groon-t
mirhuge-groon-t
dirhuttge-groon-t
sihuge-groon-t
Plus-que-parfait
echhatge-groon-t
duhasge-groon-t
hien/si,hatt/ethatge-groon-t
mirhatege-groon-t
dirhatge-groon-t
sihatege-groon-t
Futur I
echwäert gron-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-groon-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgron-en
dugéifsgron-en
hien/si,hatt/etgéifgron-en
mirgéifegron-en
dirgéiftgron-en
sigéifegron-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-groon-t
duhssge-groon-t
hien/si,hatt/ethttge-groon-t
mirhättege-groon-t
dirhttge-groon-t
sihättege-groon-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergron!
Plurielgroon-t!
ge-groon-t
gron-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles