E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gruewen graben (D)creuser (F)dig (E)cavar (P)
Stammformen gruewengrieftgegruewen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruewen
dugriefs
hien/si,hatt/etgrieft
mirgruewen
dirgrueft
sigruewen
Pass compos
echhugegruewen
duhuesgegruewen
hien/si,hatt/ethuetgegruewen
mirhugegruewen
dirhuttgegruewen
sihugegruewen
Plus-que-parfait
echhatgegruewen
duhasgegruewen
hien/si,hatt/ethatgegruewen
mirhategegruewen
dirhatgegruewen
sihategegruewen
Futur I
echwäert gruewen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegruewen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgruewen
dugéifsgruewen
hien/si,hatt/etgéifgruewen
mirgéifegruewen
dirgéiftgruewen
sigéifegruewen
Conditionnel Pass compos
echhttgegruewen
duhssgegruewen
hien/si,hatt/ethttgegruewen
mirhättegegruewen
dirhttgegruewen
sihättegegruewen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef!
Plurielgrueft!
gegruewen
gruewen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruewenausgruewenbegruewenmgruewennnergruewenopgruewenvergruewen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles