E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gruew-en graben (D)creuser (F)dig (E)cavar (P)
Stammformen gruew-engruef-tge-gruew-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgruew-en
dugruef-s
hien/si,hatt/etgruef-t
mirgruew-en
dirgruef-t
sigruew-en
Pass compos
echhuge-gruew-en
duhuesge-gruew-en
hien/si,hatt/ethuetge-gruew-en
mirhuge-gruew-en
dirhuttge-gruew-en
sihuge-gruew-en
Plus-que-parfait
echhatge-gruew-en
duhasge-gruew-en
hien/si,hatt/ethatge-gruew-en
mirhatege-gruew-en
dirhatge-gruew-en
sihatege-gruew-en
Futur I
echwäert gruew-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gruew-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgruew-en
dugéifsgruew-en
hien/si,hatt/etgéifgruew-en
mirgéifegruew-en
dirgéiftgruew-en
sigéifegruew-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gruew-en
duhssge-gruew-en
hien/si,hatt/ethttge-gruew-en
mirhättege-gruew-en
dirhttge-gruew-en
sihättege-gruew-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergruef!
Plurielgruef-t!
ge-gruew-en
gruew-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agruew-enausgruew-enbegruew-enmgruew-ennnergruew-enopgruew-envergruew-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles