E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grujelen gruseln (D)avoir peur (F)
Stammformen grujelengrujeltgegrujelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrujelen
dugrujels
hien/si,hatt/etgrujelt
mirgrujelen
dirgrujelt
sigrujelen
Pass compos
echhugegrujelt
duhuesgegrujelt
hien/si,hatt/ethuetgegrujelt
mirhugegrujelt
dirhuttgegrujelt
sihugegrujelt
Plus-que-parfait
echhatgegrujelt
duhasgegrujelt
hien/si,hatt/ethatgegrujelt
mirhategegrujelt
dirhatgegrujelt
sihategegrujelt
Futur I
echwäert grujelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrujelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrujelen
dugéifsgrujelen
hien/si,hatt/etgéifgrujelen
mirgéifegrujelen
dirgéiftgrujelen
sigéifegrujelen
Conditionnel Pass compos
echhttgegrujelt
duhssgegrujelt
hien/si,hatt/ethttgegrujelt
mirhättegegrujelt
dirhttgegrujelt
sihättegegrujelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrujel!
Plurielgrujelt!
gegrujelt
grujelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles