E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grujel-en gruseln (D)avoir peur (F)
Stammformen grujel-engrujel-tge-grujel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrujel-en
dugrujel-s
hien/si,hatt/etgrujel-t
mirgrujel-en
dirgrujel-t
sigrujel-en
Pass compos
echhuge-grujel-t
duhuesge-grujel-t
hien/si,hatt/ethuetge-grujel-t
mirhuge-grujel-t
dirhuttge-grujel-t
sihuge-grujel-t
Plus-que-parfait
echhatge-grujel-t
duhasge-grujel-t
hien/si,hatt/ethatge-grujel-t
mirhatege-grujel-t
dirhatge-grujel-t
sihatege-grujel-t
Futur I
echwäert grujel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-grujel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrujel-en
dugéifsgrujel-en
hien/si,hatt/etgéifgrujel-en
mirgéifegrujel-en
dirgéiftgrujel-en
sigéifegrujel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-grujel-t
duhssge-grujel-t
hien/si,hatt/ethttge-grujel-t
mirhättege-grujel-t
dirhttge-grujel-t
sihättege-grujel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrujel!
Plurielgrujel-t!
ge-grujel-t
grujel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles