E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grunschen
Stammformen grunschengrunschtgegrunscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrunschen
dugrunschs
hien/si,hatt/etgrunscht
mirgrunschen
dirgrunscht
sigrunschen
Pass compos
echhugegrunscht
duhuesgegrunscht
hien/si,hatt/ethuetgegrunscht
mirhugegrunscht
dirhuttgegrunscht
sihugegrunscht
Plus-que-parfait
echhatgegrunscht
duhasgegrunscht
hien/si,hatt/ethatgegrunscht
mirhategegrunscht
dirhatgegrunscht
sihategegrunscht
Futur I
echwäert grunschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrunscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrunschen
dugéifsgrunschen
hien/si,hatt/etgéifgrunschen
mirgéifegrunschen
dirgéiftgrunschen
sigéifegrunschen
Conditionnel Pass compos
echhttgegrunscht
duhssgegrunscht
hien/si,hatt/ethttgegrunscht
mirhättegegrunscht
dirhttgegrunscht
sihättegegrunscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrunsch!
Plurielgrunscht!
gegrunscht
grunschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles