E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

grunzen grunzen (D)grogner (F)
Stammformen grunzengrunztgegrunzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgrunzen
dugrunz
hien/si,hatt/etgrunzt
mirgrunzen
dirgrunzt
sigrunzen
Pass compos
echhugegrunzt
duhuesgegrunzt
hien/si,hatt/ethuetgegrunzt
mirhugegrunzt
dirhuttgegrunzt
sihugegrunzt
Plus-que-parfait
echhatgegrunzt
duhasgegrunzt
hien/si,hatt/ethatgegrunzt
mirhategegrunzt
dirhatgegrunzt
sihategegrunzt
Futur I
echwäert grunzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gegrunzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgrunzen
dugéifsgrunzen
hien/si,hatt/etgéifgrunzen
mirgéifegrunzen
dirgéiftgrunzen
sigéifegrunzen
Conditionnel Pass compos
echhttgegrunzt
duhssgegrunzt
hien/si,hatt/ethttgegrunzt
mirhättegegrunzt
dirhttgegrunzt
sihättegegrunzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrunz!
Plurielgrunzt!
gegrunzt
grunzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles