E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmgrupp-éier-en umgruppieren (D)regrouper, disposer autrement (F)
Stammformen ëmgrupp-éier-engrupp-éier-t ëmëmgrupp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echgrupp-éier-en ëm
dugrupp-éier-s ëm
hien/si,hatt/etgrupp-éier-t ëm
mirgrupp-éier-en ëm
dirgrupp-éier-t ëm
sigrupp-éier-en ëm
Passé composé
echhunnëmgrupp-éier-t
duhuesëmgrupp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetëmgrupp-éier-t
mirhunnëmgrupp-éier-t
dirhuttëmgrupp-éier-t
sihunnëmgrupp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatëmgrupp-éier-t
duhasëmgrupp-éier-t
hien/si,hatt/ethatëmgrupp-éier-t
mirhatenëmgrupp-éier-t
dirhatëmgrupp-éier-t
sihatenëmgrupp-éier-t
Futur I
echwäert ëmgrupp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgrupp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmgrupp-éier-en
dugéifsëmgrupp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifëmgrupp-éier-en
mirgéifenëmgrupp-éier-en
dirgéiftëmgrupp-éier-en
sigéifenëmgrupp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmgrupp-éier-t
duhässëmgrupp-éier-t
hien/si,hatt/ethättëmgrupp-éier-t
mirhättenëmgrupp-éier-t
dirhättëmgrupp-éier-t
sihättenëmgrupp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliergrupp-éier ëm!
Plurielgrupp-éier-t ëm!
ëmgrupp-éier-t
ëmgrupp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
grupp-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles