E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

gued-en
Stammformen gued-engue-tge-gue-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echgued-en
duguet-s
hien/si,hatt/etgue-t
mirgued-en
dirgue-t
sigued-en
Pass compos
echhuge-gue-t
duhuesge-gue-t
hien/si,hatt/ethuetge-gue-t
mirhuge-gue-t
dirhuttge-gue-t
sihuge-gue-t
Plus-que-parfait
echhatge-gue-t
duhasge-gue-t
hien/si,hatt/ethatge-gue-t
mirhatege-gue-t
dirhatge-gue-t
sihatege-gue-t
Futur I
echwäert gued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-gue-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifgued-en
dugéifsgued-en
hien/si,hatt/etgéifgued-en
mirgéifegued-en
dirgéiftgued-en
sigéifegued-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-gue-t
duhssge-gue-t
hien/si,hatt/ethttge-gue-t
mirhättege-gue-t
dirhttge-gue-t
sihättege-gue-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguet!
Plurielgue-t!
ge-gue-t
gued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles