E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

guerden
Stammformen guerdenguertgeguert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echguerden
duguerts
hien/si,hatt/etguert
mirguerden
dirguert
siguerden
Pass compos
echhugeguert
duhuesgeguert
hien/si,hatt/ethuetgeguert
mirhugeguert
dirhuttgeguert
sihugeguert
Plus-que-parfait
echhatgeguert
duhasgeguert
hien/si,hatt/ethatgeguert
mirhategeguert
dirhatgeguert
sihategeguert
Futur I
echwäert guerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geguert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguerden
dugéifsguerden
hien/si,hatt/etgéifguerden
mirgéifeguerden
dirgéiftguerden
sigéifeguerden
Conditionnel Pass compos
echhttgeguert
duhssgeguert
hien/si,hatt/ethttgeguert
mirhättegeguert
dirhttgeguert
sihättegeguert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguert!
Plurielguert!
geguert
guerden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles