E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

guergelen gurgeln (D)gargouiller (F)
Stammformen guergelenguergeltgeguergelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echguergelen
duguergels
hien/si,hatt/etguergelt
mirguergelen
dirguergelt
siguergelen
Pass compos
echhugeguergelt
duhuesgeguergelt
hien/si,hatt/ethuetgeguergelt
mirhugeguergelt
dirhuttgeguergelt
sihugeguergelt
Plus-que-parfait
echhatgeguergelt
duhasgeguergelt
hien/si,hatt/ethatgeguergelt
mirhategeguergelt
dirhatgeguergelt
sihategeguergelt
Futur I
echwäert guergelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geguergelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguergelen
dugéifsguergelen
hien/si,hatt/etgéifguergelen
mirgéifeguergelen
dirgéiftguergelen
sigéifeguergelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeguergelt
duhssgeguergelt
hien/si,hatt/ethttgeguergelt
mirhättegeguergelt
dirhttgeguergelt
sihättegeguergelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguergel!
Plurielguergelt!
geguergelt
guergelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles