E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

guergel-en gurgeln (D)gargouiller (F)
Stammformen guergel-enguergel-tge-guergel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echguergel-en
duguergel-s
hien/si,hatt/etguergel-t
mirguergel-en
dirguergel-t
siguergel-en
Pass compos
echhuge-guergel-t
duhuesge-guergel-t
hien/si,hatt/ethuetge-guergel-t
mirhuge-guergel-t
dirhuttge-guergel-t
sihuge-guergel-t
Plus-que-parfait
echhatge-guergel-t
duhasge-guergel-t
hien/si,hatt/ethatge-guergel-t
mirhatege-guergel-t
dirhatge-guergel-t
sihatege-guergel-t
Futur I
echwäert guergel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-guergel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguergel-en
dugéifsguergel-en
hien/si,hatt/etgéifguergel-en
mirgéifeguergel-en
dirgéiftguergel-en
sigéifeguergel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-guergel-t
duhssge-guergel-t
hien/si,hatt/ethttge-guergel-t
mirhättege-guergel-t
dirhttge-guergel-t
sihättege-guergel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguergel!
Plurielguergel-t!
ge-guergel-t
guergel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles