E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

guewelen
Stammformen guewelengueweltgeguewelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echguewelen
duguewels
hien/si,hatt/etguewelt
mirguewelen
dirguewelt
siguewelen
Pass compos
echhugeguewelt
duhuesgeguewelt
hien/si,hatt/ethuetgeguewelt
mirhugeguewelt
dirhuttgeguewelt
sihugeguewelt
Plus-que-parfait
echhatgeguewelt
duhasgeguewelt
hien/si,hatt/ethatgeguewelt
mirhategeguewelt
dirhatgeguewelt
sihategeguewelt
Futur I
echwäert guewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geguewelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguewelen
dugéifsguewelen
hien/si,hatt/etgéifguewelen
mirgéifeguewelen
dirgéiftguewelen
sigéifeguewelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeguewelt
duhssgeguewelt
hien/si,hatt/ethttgeguewelt
mirhättegeguewelt
dirhttgeguewelt
sihättegeguewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguewel!
Plurielguewelt!
geguewelt
guewelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles