E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

guid-éier-en führen (D)guider (F)
Stammformen guid-éier-enguid-éier-tguid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echguid-éier-en
duguid-éier-s
hien/si,hatt/etguid-éier-t
mirguid-éier-en
dirguid-éier-t
siguid-éier-en
Passé composé
echhuguid-éier-t
duhuesguid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetguid-éier-t
mirhuguid-éier-t
dirhuttguid-éier-t
sihuguid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatguid-éier-t
duhasguid-éier-t
hien/si,hatt/ethatguid-éier-t
mirhateguid-éier-t
dirhatguid-éier-t
sihateguid-éier-t
Futur I
echwäert guid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert guid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifguid-éier-en
dugéifsguid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifguid-éier-en
mirgéifeguid-éier-en
dirgéiftguid-éier-en
sigéifeguid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättguid-éier-t
duhässguid-éier-t
hien/si,hatt/ethättguid-éier-t
mirhätteguid-éier-t
dirhättguid-éier-t
sihätteguid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierguid-éier!
Plurielguid-éier-t!
guid-éier-t
guid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles