E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vergulden
Stammformen verguldenvergultvergult
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvergulden
duvergults
hien/si,hatt/etvergult
mirvergulden
dirvergult
sivergulden
Pass compos
echhuvergult
duhuesvergult
hien/si,hatt/ethuetvergult
mirhuvergult
dirhuttvergult
sihuvergult
Plus-que-parfait
echhatvergult
duhasvergult
hien/si,hatt/ethatvergult
mirhatevergult
dirhatvergult
sihatevergult
Futur I
echwäert vergulden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vergult hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvergulden
dugéifsvergulden
hien/si,hatt/etgéifvergulden
mirgéifevergulden
dirgéiftvergulden
sigéifevergulden
Conditionnel Pass compos
echhttvergult
duhssvergult
hien/si,hatt/ethttvergult
mirhättevergult
dirhttvergult
sihättevergult
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervergult!
Plurielvergult!
vergult
vergulden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles