E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausha-en aushauen (D)
Stammformen ausha-enhee-t ausausge-ha-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echha-en aus
duhee-s aus
hien/si,hatt/ethee-t aus
mirha-en aus
dirha-t aus
siha-en aus
Pass compos
echhunnausge-ha-en
duhuesausge-ha-en
hien/si,hatt/ethuetausge-ha-en
mirhunnausge-ha-en
dirhuttausge-ha-en
sihunnausge-ha-en
Plus-que-parfait
echhatausge-ha-en
duhasausge-ha-en
hien/si,hatt/ethatausge-ha-en
mirhatenausge-ha-en
dirhatausge-ha-en
sihatenausge-ha-en
Futur I
echwäert ausha-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-ha-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausha-en
dugéifsausha-en
hien/si,hatt/etgéifausha-en
mirgéifenausha-en
dirgéiftausha-en
sigéifenausha-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-ha-en
duhssausge-ha-en
hien/si,hatt/ethttausge-ha-en
mirhttenausge-ha-en
dirhttausge-ha-en
sihttenausge-ha-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierha aus!
Plurielha-t aus!
ausge-ha-en
ausha-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anha-enbeha-endropha-enduerchha-enmha-enerausha-enha-enofha-enopha-enverha-enzerha-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles