E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchha-en durchhauen (D)couper qch en deux (F)
Stammformen duerchha-enhee-t duerchduerchge-ha-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echha-en duerch
duhee-s duerch
hien/si,hatt/ethee-t duerch
mirha-en duerch
dirha-t duerch
siha-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-ha-en
duhuesduerchge-ha-en
hien/si,hatt/ethuetduerchge-ha-en
mirhunnduerchge-ha-en
dirhuttduerchge-ha-en
sihunnduerchge-ha-en
Plus-que-parfait
echhatduerchge-ha-en
duhasduerchge-ha-en
hien/si,hatt/ethatduerchge-ha-en
mirhatenduerchge-ha-en
dirhatduerchge-ha-en
sihatenduerchge-ha-en
Futur I
echwäert duerchha-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-ha-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchha-en
dugéifsduerchha-en
hien/si,hatt/etgéifduerchha-en
mirgéifenduerchha-en
dirgéiftduerchha-en
sigéifenduerchha-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-ha-en
duhssduerchge-ha-en
hien/si,hatt/ethttduerchge-ha-en
mirhttenduerchge-ha-en
dirhttduerchge-ha-en
sihttenduerchge-ha-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierha duerch!
Plurielha-t duerch!
duerchge-ha-en
duerchha-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anha-enausha-enbeha-endropha-enmha-enerausha-enha-enofha-enopha-enverha-enzerha-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles