E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mhaen umhauen (D)poustoufler (F)
Stammformen mhaenheet mmgehaen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaen m
duhees m
hien/si,hatt/etheet m
mirhaen m
dirhat m
sihaen m
Pass compos
echhunnmgehaen
duhuesmgehaen
hien/si,hatt/ethuetmgehaen
mirhunnmgehaen
dirhuttmgehaen
sihunnmgehaen
Plus-que-parfait
echhatmgehaen
duhasmgehaen
hien/si,hatt/ethatmgehaen
mirhatenmgehaen
dirhatmgehaen
sihatenmgehaen
Futur I
echwäert mhaen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgehaen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmhaen
dugéifsmhaen
hien/si,hatt/etgéifmhaen
mirgéifenmhaen
dirgéiftmhaen
sigéifenmhaen
Conditionnel Pass compos
echhttmgehaen
duhssmgehaen
hien/si,hatt/ethttmgehaen
mirhttenmgehaen
dirhttmgehaen
sihttenmgehaen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierha m!
Plurielhat m!
mgehaen
mhaen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhaenaushaenbehaendrophaenduerchhaeneraushaenhaenofhaenophaenverhaenzerhaen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles