E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmha-en umhauen (D)époustoufler (F)
Stammformen ėmha-enhee-t ėmėmge-ha-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echha-en ėm
duhee-s ėm
hien/si,hatt/ethee-t ėm
mirha-en ėm
dirha-t ėm
siha-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-ha-en
duhuesėmge-ha-en
hien/si,hatt/ethuetėmge-ha-en
mirhunnėmge-ha-en
dirhuttėmge-ha-en
sihunnėmge-ha-en
Plus-que-parfait
echhatėmge-ha-en
duhasėmge-ha-en
hien/si,hatt/ethatėmge-ha-en
mirhatenėmge-ha-en
dirhatėmge-ha-en
sihatenėmge-ha-en
Futur I
echwäert ėmha-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-ha-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmha-en
dugéifsėmha-en
hien/si,hatt/etgéifėmha-en
mirgéifenėmha-en
dirgéiftėmha-en
sigéifenėmha-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-ha-en
duhässėmge-ha-en
hien/si,hatt/ethättėmge-ha-en
mirhättenėmge-ha-en
dirhättėmge-ha-en
sihättenėmge-ha-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierha ėm!
Plurielha-t ėm!
ėmge-ha-en
ėmha-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anha-enausha-enbeha-endropha-enduerchha-enerausha-enha-enofha-enopha-enverha-enzerha-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles