E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausha-en heraushauen (D)tailler, faire sortir (F)
Stammformen erausha-enhee-t erauserausge-ha-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echha-en eraus
duhee-s eraus
hien/si,hatt/ethee-t eraus
mirha-en eraus
dirha-t eraus
siha-en eraus
Pass compos
echhunnerausge-ha-en
duhueserausge-ha-en
hien/si,hatt/ethueterausge-ha-en
mirhunnerausge-ha-en
dirhutterausge-ha-en
sihunnerausge-ha-en
Plus-que-parfait
echhaterausge-ha-en
duhaserausge-ha-en
hien/si,hatt/ethaterausge-ha-en
mirhatenerausge-ha-en
dirhaterausge-ha-en
sihatenerausge-ha-en
Futur I
echwäert erausha-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-ha-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausha-en
dugéifserausha-en
hien/si,hatt/etgéiferausha-en
mirgéifenerausha-en
dirgéifterausha-en
sigéifenerausha-en
Conditionnel Pass compos
echhtterausge-ha-en
duhsserausge-ha-en
hien/si,hatt/ethtterausge-ha-en
mirhttenerausge-ha-en
dirhtterausge-ha-en
sihttenerausge-ha-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierha eraus!
Plurielha-t eraus!
erausge-ha-en
erausha-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anha-enausha-enbeha-endropha-enduerchha-enmha-enha-enofha-enopha-enverha-enzerha-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles