E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerha-en zerhauen (D)mettre en morceaux/en pices (F)
Stammformen zerha-enzerhee-tzerha-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerha-en
duzerhee-s
hien/si,hatt/etzerhee-t
mirzerha-en
dirzerha-t
sizerha-en
Pass compos
echhunnzerha-en
duhueszerha-en
hien/si,hatt/ethuetzerha-en
mirhunnzerha-en
dirhuttzerha-en
sihunnzerha-en
Plus-que-parfait
echhatzerha-en
duhaszerha-en
hien/si,hatt/ethatzerha-en
mirhatenzerha-en
dirhatzerha-en
sihatenzerha-en
Futur I
echwäert zerha-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerha-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerha-en
dugéifszerha-en
hien/si,hatt/etgéifzerha-en
mirgéifenzerha-en
dirgéiftzerha-en
sigéifenzerha-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerha-en
duhsszerha-en
hien/si,hatt/ethttzerha-en
mirhttenzerha-en
dirhttzerha-en
sihttenzerha-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerha!
Plurielzerha-t!
zerha-en
zerha-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anha-enausha-enbeha-endropha-enduerchha-enmha-enerausha-enha-enofha-enopha-enverha-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles