E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haen hauen (D)frapper (F)slap (E)bater (P)
Stammformen haenheetgehaen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaen
duhees
hien/si,hatt/etheet
mirhaen
dirhat
sihaen
Pass compos
echhugehaen
duhuesgehaen
hien/si,hatt/ethuetgehaen
mirhugehaen
dirhuttgehaen
sihugehaen
Plus-que-parfait
echhatgehaen
duhasgehaen
hien/si,hatt/ethatgehaen
mirhategehaen
dirhatgehaen
sihategehaen
Futur I
echwäert haen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaen
dugéifshaen
hien/si,hatt/etgéifhaen
mirgéifenhaen
dirgéifthaen
sigéifenhaen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaen
duhssgehaen
hien/si,hatt/ethttgehaen
mirhättegehaen
dirhttgehaen
sihättegehaen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierha!
Plurielhat!
gehaen
haen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anhaenaushaenbehaendrophaenduerchhaenmhaeneraushaenofhaenophaenverhaenzerhaen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles