E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haarzen harzen (D)rsiner (F)
Stammformen haarzenhaarztgehaarzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaarzen
duhaarz
hien/si,hatt/ethaarzt
mirhaarzen
dirhaarzt
sihaarzen
Pass compos
echhugehaarzt
duhuesgehaarzt
hien/si,hatt/ethuetgehaarzt
mirhugehaarzt
dirhuttgehaarzt
sihugehaarzt
Plus-que-parfait
echhatgehaarzt
duhasgehaarzt
hien/si,hatt/ethatgehaarzt
mirhategehaarzt
dirhatgehaarzt
sihategehaarzt
Futur I
echwäert haarzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaarzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaarzen
dugéifshaarzen
hien/si,hatt/etgéifhaarzen
mirgéifenhaarzen
dirgéifthaarzen
sigéifenhaarzen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaarzt
duhssgehaarzt
hien/si,hatt/ethttgehaarzt
mirhättegehaarzt
dirhttgehaarzt
sihättegehaarzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaarz!
Plurielhaarzt!
gehaarzt
haarzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles