E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haarz-en harzen (D)rsiner (F)
Stammformen haarz-enhaarz-tge-haarz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaarz-en
duhaarz
hien/si,hatt/ethaarz-t
mirhaarz-en
dirhaarz-t
sihaarz-en
Pass compos
echhuge-haarz-t
duhuesge-haarz-t
hien/si,hatt/ethuetge-haarz-t
mirhuge-haarz-t
dirhuttge-haarz-t
sihuge-haarz-t
Plus-que-parfait
echhatge-haarz-t
duhasge-haarz-t
hien/si,hatt/ethatge-haarz-t
mirhatege-haarz-t
dirhatge-haarz-t
sihatege-haarz-t
Futur I
echwäert haarz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-haarz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaarz-en
dugéifshaarz-en
hien/si,hatt/etgéifhaarz-en
mirgéifenhaarz-en
dirgéifthaarz-en
sigéifenhaarz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-haarz-t
duhssge-haarz-t
hien/si,hatt/ethttge-haarz-t
mirhättege-haarz-t
dirhttge-haarz-t
sihättege-haarz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaarz!
Plurielhaarz-t!
ge-haarz-t
haarz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles