E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haaspelen haspeln, Garn winden (D)
Stammformen haaspelenhaaspeltgehaaspelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaaspelen
duhaaspels
hien/si,hatt/ethaaspelt
mirhaaspelen
dirhaaspelt
sihaaspelen
Pass compos
echhugehaaspelt
duhuesgehaaspelt
hien/si,hatt/ethuetgehaaspelt
mirhugehaaspelt
dirhuttgehaaspelt
sihugehaaspelt
Plus-que-parfait
echhatgehaaspelt
duhasgehaaspelt
hien/si,hatt/ethatgehaaspelt
mirhategehaaspelt
dirhatgehaaspelt
sihategehaaspelt
Futur I
echwäert haaspelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaaspelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaaspelen
dugéifshaaspelen
hien/si,hatt/etgéifhaaspelen
mirgéifenhaaspelen
dirgéifthaaspelen
sigéifenhaaspelen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaaspelt
duhssgehaaspelt
hien/si,hatt/ethttgehaaspelt
mirhättegehaaspelt
dirhttgehaaspelt
sihättegehaaspelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaaspel!
Plurielhaaspelt!
gehaaspelt
haaspelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles