E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haassen hassen (D)dtester (F)to hate (E)
Stammformen haassenhaasstgehaasst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaassen
duhaass
hien/si,hatt/ethaasst
mirhaassen
dirhaasst
sihaassen
Pass compos
echhugehaasst
duhuesgehaasst
hien/si,hatt/ethuetgehaasst
mirhugehaasst
dirhuttgehaasst
sihugehaasst
Plus-que-parfait
echhatgehaasst
duhasgehaasst
hien/si,hatt/ethatgehaasst
mirhategehaasst
dirhatgehaasst
sihategehaasst
Futur I
echwäert haassen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehaasst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaassen
dugéifshaassen
hien/si,hatt/etgéifhaassen
mirgéifenhaassen
dirgéifthaassen
sigéifenhaassen
Conditionnel Pass compos
echhttgehaasst
duhssgehaasst
hien/si,hatt/ethttgehaasst
mirhättegehaasst
dirhttgehaasst
sihättegehaasst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaass!
Plurielhaasst!
gehaasst
haassen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles