E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

haass-en hassen (D)dtester (F)to hate (E)
Stammformen haass-enhaass-tge-haass-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhaass-en
duhaas-s
hien/si,hatt/ethaass-t
mirhaass-en
dirhaass-t
sihaass-en
Pass compos
echhuge-haass-t
duhuesge-haass-t
hien/si,hatt/ethuetge-haass-t
mirhuge-haass-t
dirhuttge-haass-t
sihuge-haass-t
Plus-que-parfait
echhatge-haass-t
duhasge-haass-t
hien/si,hatt/ethatge-haass-t
mirhatege-haass-t
dirhatge-haass-t
sihatege-haass-t
Futur I
echwäert haass-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-haass-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhaass-en
dugéifshaass-en
hien/si,hatt/etgéifhaass-en
mirgéifenhaass-en
dirgéifthaass-en
sigéifenhaass-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-haass-t
duhssge-haass-t
hien/si,hatt/ethttge-haass-t
mirhättege-haass-t
dirhttge-haass-t
sihättege-haass-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhaass!
Plurielhaass-t!
ge-haass-t
haass-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles