E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hachéieren hacken (D)hâcher (F)
Stammformen hachéierenhachéierthachéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhachéieren
duhachéiers
hien/si,hatt/ethachéiert
mirhachéieren
dirhachéiert
sihachéieren
Passé composé
echhunnhachéiert
duhueshachéiert
hien/si,hatt/ethuethachéiert
mirhunnhachéiert
dirhutthachéiert
sihunnhachéiert
Plus-que-parfait
echhathachéiert
duhashachéiert
hien/si,hatt/ethathachéiert
mirhatenhachéiert
dirhathachéiert
sihatenhachéiert
Futur I
echwäert hachéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hachéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhachéieren
dugéifshachéieren
hien/si,hatt/etgéifhachéieren
mirgéifenhachéieren
dirgéifthachéieren
sigéifenhachéieren
Conditionnel Passé composé
echhätthachéiert
duhässhachéiert
hien/si,hatt/ethätthachéiert
mirhättenhachéiert
dirhätthachéiert
sihättenhachéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhachéier!
Plurielhachéiert!
hachéiert
hachéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles