E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hächel-en
Stammformen hächel-enhächel-tge-hächel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhächel-en
duhächel-s
hien/si,hatt/ethächel-t
mirhächel-en
dirhächel-t
sihächel-en
Passé composé
echhuge-hächel-t
duhuesge-hächel-t
hien/si,hatt/ethuetge-hächel-t
mirhuge-hächel-t
dirhuttge-hächel-t
sihuge-hächel-t
Plus-que-parfait
echhatge-hächel-t
duhasge-hächel-t
hien/si,hatt/ethatge-hächel-t
mirhatege-hächel-t
dirhatge-hächel-t
sihatege-hächel-t
Futur I
echwäert hächel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hächel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhächel-en
dugéifshächel-en
hien/si,hatt/etgéifhächel-en
mirgéifenhächel-en
dirgéifthächel-en
sigéifenhächel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-hächel-t
duhässge-hächel-t
hien/si,hatt/ethättge-hächel-t
mirhättege-hächel-t
dirhättge-hächel-t
sihättege-hächel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhächel!
Plurielhächel-t!
ge-hächel-t
hächel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles