E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hächsel-en häckseln (D)biner (F)
Stammformen hächsel-enhächsel-tge-hächsel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhächsel-en
duhächsel-s
hien/si,hatt/ethächsel-t
mirhächsel-en
dirhächsel-t
sihächsel-en
Passé composé
echhuge-hächsel-t
duhuesge-hächsel-t
hien/si,hatt/ethuetge-hächsel-t
mirhuge-hächsel-t
dirhuttge-hächsel-t
sihuge-hächsel-t
Plus-que-parfait
echhatge-hächsel-t
duhasge-hächsel-t
hien/si,hatt/ethatge-hächsel-t
mirhatege-hächsel-t
dirhatge-hächsel-t
sihatege-hächsel-t
Futur I
echwäert hächsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-hächsel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhächsel-en
dugéifshächsel-en
hien/si,hatt/etgéifhächsel-en
mirgéifenhächsel-en
dirgéifthächsel-en
sigéifenhächsel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-hächsel-t
duhässge-hächsel-t
hien/si,hatt/ethättge-hächsel-t
mirhättege-hächsel-t
dirhättge-hächsel-t
sihättege-hächsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhächsel!
Plurielhächsel-t!
ge-hächsel-t
hächsel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles