E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhäerden verhärten (D)durcir (F)
Stammformen verhäerdenverhäertverhäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverhäerden
duverhäerts
hien/si,hatt/etverhäert
mirverhäerden
dirverhäert
siverhäerden
Passé composé
echhuverhäert
duhuesverhäert
hien/si,hatt/ethuetverhäert
mirhuverhäert
dirhuttverhäert
sihuverhäert
Plus-que-parfait
echhatverhäert
duhasverhäert
hien/si,hatt/ethatverhäert
mirhateverhäert
dirhatverhäert
sihateverhäert
Futur I
echwäert verhäerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhäerden
dugéifsverhäerden
hien/si,hatt/etgéifverhäerden
mirgéifeverhäerden
dirgéiftverhäerden
sigéifeverhäerden
Conditionnel Passé composé
echhättverhäert
duhässverhäert
hien/si,hatt/ethättverhäert
mirhätteverhäert
dirhättverhäert
sihätteverhäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhäert!
Plurielverhäert!
verhäert
verhäerden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
häerdenofhäerden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles