E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verhäerd-en verhärten (D)durcir (F)
Stammformen verhäerd-enverhäer-tverhäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverhäerd-en
duverhäert-s
hien/si,hatt/etverhäer-t
mirverhäerd-en
dirverhäer-t
siverhäerd-en
Passé composé
echhuverhäer-t
duhuesverhäer-t
hien/si,hatt/ethuetverhäer-t
mirhuverhäer-t
dirhuttverhäer-t
sihuverhäer-t
Plus-que-parfait
echhatverhäer-t
duhasverhäer-t
hien/si,hatt/ethatverhäer-t
mirhateverhäer-t
dirhatverhäer-t
sihateverhäer-t
Futur I
echwäert verhäerd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verhäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverhäerd-en
dugéifsverhäerd-en
hien/si,hatt/etgéifverhäerd-en
mirgéifeverhäerd-en
dirgéiftverhäerd-en
sigéifeverhäerd-en
Conditionnel Passé composé
echhättverhäer-t
duhässverhäer-t
hien/si,hatt/ethättverhäer-t
mirhätteverhäer-t
dirhättverhäer-t
sihätteverhäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverhäert!
Plurielverhäer-t!
verhäer-t
verhäerd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
häerd-enofhäerd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles