E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

häerden härten (D)durcir (F)
Stammformen häerdenhäertgehäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhäerden
duhäerts
hien/si,hatt/ethäert
mirhäerden
dirhäert
sihäerden
Passé composé
echhugehäert
duhuesgehäert
hien/si,hatt/ethuetgehäert
mirhugehäert
dirhuttgehäert
sihugehäert
Plus-que-parfait
echhatgehäert
duhasgehäert
hien/si,hatt/ethatgehäert
mirhategehäert
dirhatgehäert
sihategehäert
Futur I
echwäert häerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhäerden
dugéifshäerden
hien/si,hatt/etgéifhäerden
mirgéifenhäerden
dirgéifthäerden
sigéifenhäerden
Conditionnel Passé composé
echhättgehäert
duhässgehäert
hien/si,hatt/ethättgehäert
mirhättegehäert
dirhättgehäert
sihättegehäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhäert!
Plurielhäert!
gehäert
häerden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofhäerdenverhäerden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles