E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

häerd-en härten (D)durcir (F)
Stammformen häerd-enhäer-tge-häer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhäerd-en
duhäert-s
hien/si,hatt/ethäer-t
mirhäerd-en
dirhäer-t
sihäerd-en
Passé composé
echhuge-häer-t
duhuesge-häer-t
hien/si,hatt/ethuetge-häer-t
mirhuge-häer-t
dirhuttge-häer-t
sihuge-häer-t
Plus-que-parfait
echhatge-häer-t
duhasge-häer-t
hien/si,hatt/ethatge-häer-t
mirhatege-häer-t
dirhatge-häer-t
sihatege-häer-t
Futur I
echwäert häerd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-häer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhäerd-en
dugéifshäerd-en
hien/si,hatt/etgéifhäerd-en
mirgéifenhäerd-en
dirgéifthäerd-en
sigéifenhäerd-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-häer-t
duhässge-häer-t
hien/si,hatt/ethättge-häer-t
mirhättege-häer-t
dirhättge-häer-t
sihättege-häer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhäert!
Plurielhäer-t!
ge-häer-t
häerd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofhäerd-enverhäerd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles