E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

häerzen herzen (D)cajoler (F)
Stammformen häerzenhäerztgehäerzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhäerzen
duhäerz
hien/si,hatt/ethäerzt
mirhäerzen
dirhäerzt
sihäerzen
Passé composé
echhugehäerzt
duhuesgehäerzt
hien/si,hatt/ethuetgehäerzt
mirhugehäerzt
dirhuttgehäerzt
sihugehäerzt
Plus-que-parfait
echhatgehäerzt
duhasgehäerzt
hien/si,hatt/ethatgehäerzt
mirhategehäerzt
dirhatgehäerzt
sihategehäerzt
Futur I
echwäert häerzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gehäerzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhäerzen
dugéifshäerzen
hien/si,hatt/etgéifhäerzen
mirgéifenhäerzen
dirgéifthäerzen
sigéifenhäerzen
Conditionnel Passé composé
echhättgehäerzt
duhässgehäerzt
hien/si,hatt/ethättgehäerzt
mirhättegehäerzt
dirhättgehäerzt
sihättegehäerzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhäerz!
Plurielhäerzt!
gehäerzt
häerzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles