E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

häerz-en herzen (D)cajoler (F)
Stammformen häerz-enhäerz-tge-häerz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echhäerz-en
duhäerz
hien/si,hatt/ethäerz-t
mirhäerz-en
dirhäerz-t
sihäerz-en
Passé composé
echhuge-häerz-t
duhuesge-häerz-t
hien/si,hatt/ethuetge-häerz-t
mirhuge-häerz-t
dirhuttge-häerz-t
sihuge-häerz-t
Plus-que-parfait
echhatge-häerz-t
duhasge-häerz-t
hien/si,hatt/ethatge-häerz-t
mirhatege-häerz-t
dirhatge-häerz-t
sihatege-häerz-t
Futur I
echwäert häerz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-häerz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhäerz-en
dugéifshäerz-en
hien/si,hatt/etgéifhäerz-en
mirgéifenhäerz-en
dirgéifthäerz-en
sigéifenhäerz-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-häerz-t
duhässge-häerz-t
hien/si,hatt/ethättge-häerz-t
mirhättege-häerz-t
dirhättge-häerz-t
sihättege-häerz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhäerz!
Plurielhäerz-t!
ge-häerz-t
häerz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles