E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

behäerzegen beherzigen (D)rendre à  couer, prendre au sérieux (F)
Stammformen behäerzegenbehäerzegtbehäerzegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbehäerzegen
dubehäerzegs
hien/si,hatt/etbehäerzegt
mirbehäerzegen
dirbehäerzegt
sibehäerzegen
Passé composé
echhubehäerzegt
duhuesbehäerzegt
hien/si,hatt/ethuetbehäerzegt
mirhubehäerzegt
dirhuttbehäerzegt
sihubehäerzegt
Plus-que-parfait
echhatbehäerzegt
duhasbehäerzegt
hien/si,hatt/ethatbehäerzegt
mirhatebehäerzegt
dirhatbehäerzegt
sihatebehäerzegt
Futur I
echwäert behäerzegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behäerzegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehäerzegen
dugéifsbehäerzegen
hien/si,hatt/etgéifbehäerzegen
mirgéifebehäerzegen
dirgéiftbehäerzegen
sigéifebehäerzegen
Conditionnel Passé composé
echhättbehäerzegt
duhässbehäerzegt
hien/si,hatt/ethättbehäerzegt
mirhättebehäerzegt
dirhättbehäerzegt
sihättebehäerzegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehäerzeg!
Plurielbehäerzegt!
behäerzegt
behäerzegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles