E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

behäerzeg-en beherzigen (D)rendre à  couer, prendre au sérieux (F)
Stammformen behäerzeg-enbehäerzeg-tbehäerzeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbehäerzeg-en
dubehäerzeg-s
hien/si,hatt/etbehäerzeg-t
mirbehäerzeg-en
dirbehäerzeg-t
sibehäerzeg-en
Passé composé
echhubehäerzeg-t
duhuesbehäerzeg-t
hien/si,hatt/ethuetbehäerzeg-t
mirhubehäerzeg-t
dirhuttbehäerzeg-t
sihubehäerzeg-t
Plus-que-parfait
echhatbehäerzeg-t
duhasbehäerzeg-t
hien/si,hatt/ethatbehäerzeg-t
mirhatebehäerzeg-t
dirhatbehäerzeg-t
sihatebehäerzeg-t
Futur I
echwäert behäerzeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert behäerzeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbehäerzeg-en
dugéifsbehäerzeg-en
hien/si,hatt/etgéifbehäerzeg-en
mirgéifebehäerzeg-en
dirgéiftbehäerzeg-en
sigéifebehäerzeg-en
Conditionnel Passé composé
echhättbehäerzeg-t
duhässbehäerzeg-t
hien/si,hatt/ethättbehäerzeg-t
mirhättebehäerzeg-t
dirhättbehäerzeg-t
sihättebehäerzeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbehäerzeg!
Plurielbehäerzeg-t!
behäerzeg-t
behäerzeg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles